Breaking News
Home » Köy İklimi

Köy İklimi

Coğrafi Özellikler

Tekmen Köyü, emsaline az rastlanan çok geniş bir araziye sahiptir. Komşu köyler ve ülke genelindeki klasik köy arazileriyle kıyaslandığında devasa bir büyüklüğe sahiptir. Su, orman ve madenlerden; linyit, taş kömürü, krom ve uranyum madenlerine sahiptir.. Köyün denizden yüksekliği 1500 metrenin üstündedir. Kuzey bölümü dağlık bir yapıya sahip olduğundan hayvan yetiştiriciliği için yayla olarak değerlendirilmiştir. Bu bölümde birbirinden ayrı yaylalar vardır.

İklim

Yaylalar bölgesi sert bir iklime sahip olduğundan çoğunlukla iğne yapraklı ağaçlar yetişir. Yer yer çoğu kesilmiş, çıraya doğranmış kara çam ağaçları, ardıç ve diken ardıç ağaçları görülür. Bunun dışında yüzlerce çeşidiyle geven en yaygın bitkidir. Öbek öbek geven kümeleri kilometrelerce uzanır. Yaylalar bölgesinin en gözde ağacı kara camdır. Çıra, kereste, odun, tahta olarak büyük oranda tahrip edilmişlerdir. Devasa gövdesi, geniş ve yüksek yapısıyla kara çam hem koyunları güneşten koruyan bir eğrek hem de pozaklarıyla tezek ve çalı çırpı yakan yaylalılara yakacak temin etmiştir. Söğüt ağaçları kara çamların azalmasıyla alternatif olarak yetiştirilmişlerdir. Her ne kadar kara çamın yerini tutmasalar da hızlı büyüdüğü ve yazın gölge sağlayabildiği için ikinci gözde ağaç olmuştur.

Coğrafi Özellikler Tekmen Köyü, emsaline az rastlanan çok geniş bir araziye sahiptir. Komşu köyler ve ülke genelindeki klasik köy arazileriyle kıyaslandığında devasa bir büyüklüğe sahiptir. Su, orman ve madenlerden; linyit, taş kömürü, krom ve uranyum madenlerine sahiptir.. Köyün denizden yüksekliği 1500 metrenin üstündedir. Kuzey bölümü dağlık bir yapıya sahip olduğundan hayvan yetiştiriciliği için yayla olarak değerlendirilmiştir. Bu bölümde birbirinden ayrı yaylalar vardır. İklim Yaylalar bölgesi sert bir iklime sahip olduğundan çoğunlukla iğne yapraklı ağaçlar yetişir. Yer yer çoğu kesilmiş, çıraya doğranmış kara çam ağaçları, ardıç ve diken ardıç ağaçları görülür. Bunun dışında yüzlerce çeşidiyle geven en yaygın bitkidir. Öbek öbek…

Review Overview

User Rating: Be the first one !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super

Loading...