Breaking News
Home » Köy Ekonomisi

Köy Ekonomisi

Tekmen Köyü kurulduğu günden bu güne kadar hep hayvancılıkla geçinmiştir. Başta koyun, keçi olmak üzere küçük baş hayvancılık alabildiğine ilerlemiştir. Comba dedemin anlattığı bir olay beni çok düşündürmüştür. Rivayet odur ki, 1930 yıllar galiba tam bilemeyeceğim, “oğlağın derisi de iki buçuk lira eti de iki buçuk lira ediyordu” diyor, “benim cahil halkım oğlağı kesip, etini yeyip derisini iki buçuk liraya satmıyordu da canlı iki buçuk liraya veriyordu” diyordu. Buradan şunu anlatmak istiyorum: Bu devlet bu millete sahip çıkmasa da bu millet bu devlete daima sahip çıkmıştır. Yok pahasına malını satmış ama üretimden düşmemiştir. Yine Yorgi Rüstem amcadan bir hikaye anlatmak istiyorum: “Yeğenağa”, derdi, “her şey pahalı olsun ama bir şey ucuz olsun, o da ekmek. Eğer bu millet aç kalırsa asileşir, büyüğüne başkaldırır. Onun için çok dikkat etmek lazım.” derdi.

Tekmen Köyü hayvancılık ve tarımı uzun zaman birlikte götürdü. Bir hak buğdaya bir tüp doldururken, üç hak buğdaya bir tüp doldurur hale geldi. Belki daha da fazladır. Yokluk kıtlık kıt, kanaat geçinmek, idareli yaşamak nedir diye merak eden varsa buyursun Tekmen onlara bir örnek teşkil eder. Ama hiç kimse bu yoksul halinden şikayet etse de isyan etmez, her yediği yemeğin sonunda “Allah bu devlete zeval vermesin” diye dua eder. Tekmenli artık iptidai tarım ve hayvancılık ekonomisini terk ederek yeni geçim kaynakları arayışına yönelmiştir. Azalarak da olsa hala süren göçler neticesinde geride kalanların çoğunluğunu orta ve ileri yas gurubu, hastalıklı ve çürük nüfus oluşturuyor. Mutlak anlamda dışarıya bağımlı olarak yaşıyor. Yaşlı maaşları (65 yas sonrası), Osmancık ‘ta kiremit fabrikalarında toz ve aşırı sıcağa karşı asgari ücretin bile altında sigortasız çalışanlar, oğul veya kız olarak dışarıdan yapılan çeşitli yardımlar (para, sağlık, kullanılmış eşya, hediye, borç para, vs.) ve Ziraat Bankası ‘nın açtığı köylülere göre çok yüksek olan tarım ve hayvancılık kredileri geride kalanların büyük bir çoğunluğunun geçim kaynağını oluşturuyor.

 

Tekmen Köyü kurulduğu günden bu güne kadar hep hayvancılıkla geçinmiştir. Başta koyun, keçi olmak üzere küçük baş hayvancılık alabildiğine ilerlemiştir. Comba dedemin anlattığı bir olay beni çok düşündürmüştür. Rivayet odur ki, 1930 yıllar galiba tam bilemeyeceğim, "oğlağın derisi de iki buçuk lira eti de iki buçuk lira ediyordu" diyor, "benim cahil halkım oğlağı kesip, etini yeyip derisini iki buçuk liraya satmıyordu da canlı iki buçuk liraya veriyordu" diyordu. Buradan şunu anlatmak istiyorum: Bu devlet bu millete sahip çıkmasa da bu millet bu devlete daima sahip çıkmıştır. Yok pahasına malını satmış ama üretimden düşmemiştir. Yine Yorgi Rüstem amcadan bir hikaye anlatmak…

Review Overview

User Rating: Be the first one !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super

Loading...